Časovka v Bardejove pre špecialistu Künga, Baška v top 10

18.09.2019 | Šport
Stefan-Kung
Švajčiar Stefan Küng z tímu Groupama-FDJ vyhral krátku časovku na 7,4 km so štartom aj cieľom v Bardejove na 63. ročníku cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Švajčiarsky šampión v jazde proti chronometru zdolal technickú trať v čase 9:04 min a stal sa novým lídrom pretekov.

Druhý skončil s mankom 3 sekúnd Belgičan Yves Lampaert z tímu Deceuninck - Quick Step a tretí bol jeho tímový kolega Luxemburčan Bob Jungels (+8), ktorý vlani na Okolo Slovenska ovládol úvodný prológ v Poprade.

„Bola to náročná trať s množstvom zákrut hore a dolu. V náročnej konkurencii som musel ísť na svoj limit, ale už v tréningu som sa cítil výborne a prišiel som sem zvíťaziť,” uviedol Stefan Küng pre RTVS.

Najlepší spomedzi 17 Slovákov v pelotóne pretekov bol Erik Baška z tímu Bora-Hansgrohe. Za víťazným Küngom zaostal iba o 24 sekúnd a obsadil skvelú 9. priečku. Okrem iných získal aj skalp tímového kolegu a poľského špecialistu na časovky Macieja Bodnara.

„Skúsil som ísť naplno a vyšlo to. Vedel som, že trať je technická, pred pretekmi som si ju dvakrát pozrel. Potešilo ma, že som zdolal Macieja. Má väčšie časovkárske kvality, ale jemu sedia skôr dlhšie a mne kratšie trate,” zhodnotil Baška.

Dobrý výkon podal aj Juraj Sagan. Starší brat Petra Sagana nie je vyložený časovkár, ale ako jeden z dvoch slovenských cyklistov sa dostal pod 10 minút Výsledný čas 9:55 min mu zabezpečil celkové 38. miesto v konkurencii 147 pretekárov.

„Nie som špecialista, ale povedal som si, že to skúsim, aby to dopadlo čo najlepšie. Dôležité je, aby niekto z nášho tímu skončil čo najvyššie. Dve etapy v jeden deň? Naposledy som niečo také zažil ešte v juniorskej kategórii. Keď sa však takto organizátori rozhodli, bolo sa treba prispôsobiť,” uviedol Juraj Sagan v rozhovore pre RTVS.

Časovka mala štart na Radničnom námestí v srdci Bardejova a na rovnakom mieste sa aj končila. Odohrávala sa na technickej a členitej mestskej trati. Pôvodne mala trasa dĺžku 6,7 km, ale to sa zmenilo.

Z dôvodu nečakaných technických problémov na časti pôvodnej trasy boli organizátori nútení urobiť zmeny v úvodnej časti. Tým sa trať časovky predĺžila o 700 metrov. Záverečných 200 m v miernom stúpaní po dlažobných kockách bolo identických s predpoludňajšou prvou poletapou, v ktorej triumfoval nórsky šprintér Alexander Kristoff. Líder tímu UAE-Emirates.

OKOLO SLOVENSKA 2019 - 1. ETAPA: BARDEJOV - BARDEJOV - INDIVIDUÁLNA ČASOVKA (7,4 KM)
1. Stefan Küng (Švaj.) Groupama-FDJ 9:04 min
2. Yves Lampaert (Belg.) Deceuninck - Quick Step +3 s
3. Bob Jungels (Lux.) Deceuninck - Quick Step +8
4. Kamil Gradek (Poľ.) CCC Team +11
5. Matthias Brändle (Rak.) Israel Cycling Academy +12
6. Tom Bohli (Švaj.) UAE-Team Emirates +13
7. Jan Bárta (ČR) Elkov - Author +15
8. Gijs van Hoecke (Belg.) CCC Team +17
9. Erik Baška Bora-Hansgrohe +24
...
38. Juraj Sagan Bora-Hansgrohe (obaja SR) +50

PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 1. ETAPE
1. Stefan Küng (Švaj.) Groupama-FDJ 3:30:52 h
2. Yves Lampaert (Belg.) Deceuninck - Quick Step +3 s
3. Bob Jungels (Lux.) Deceuninck - Quick Step +8
4. Kamil Gradek (Poľ.) CCC Team +10
5. Matthias Brändle (Rak.) Israel Cycling Academy +12
6. Tom Bohli (Švaj.) UAE-Team Emirates +12
...
11. Erik Baška (SR) Bora-Hansgrohe +23

foto: twitter.com/TourofSlovakia

Krátky zostrih z 1b. etapy 63. ročníka

Zdroj: © Bardejovská televízna spoločnosť, s.r.o. / SITA / sport.aktuality.sk / SZC